Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Çardaklı Hakkında arrow Coğrafi Durum
Coğrafi Durum Yazdır E-posta

1- Coğrafi Durum
Çardaklı Batı Karadeniz Bölgesinin güneyinde yer alır Çankırı İli Atkaracalar ilçesine bağlıdır. Çardaklı Beldesi kuzey batıda ovacık batıda Atkaracalar doğuda Kurşunlu güneyde orta ilçeleriyle çevrilidir. İl Merkezine 100 km olup, rakım 1270 m dir. İçerisinden İstanbul – İran bağlantılı E-80 Karayolu ve Zonguldak Çankırı bağlantılı Demir Yolu Geçmektedir. Ulaşım imkanları son derece geniş olup, Türkiye’nin her yerinden Tren ve Karayolu ile rahatça ulaşabilme imkanı mevcuttur.

2- Yüzey Şekilleri
Yer yer derin vadilerle ayrılmış olan volkanik arazi, yüksek ve oldukça sarp yeryüzü şekillerine sahiptir. Bu arazi üzerinde Boyaçbaşı Tepe (1813 m) Ulu Tepe (1444 m) Asker Kalesi Tepesi (1341 m) Erenler Tepesi (1274 m) bulunur. Neojen çakıllı seviyelerinden oluşan arazi ise genellikle hafif eğimlidir. En önemli Deresi ise Çardaklının ortasından geçen ulusu deresidir.

3- İklim ve Bitki Örtüsü
Çardaklı Batı Karadeniz bölgesinin güneyinde ve İç Anadolu Bölgesinin Kuzeyine komşu olması nedeniyle her iki bölgenin iklim özelliklerini taşır. Bu iki bölge arasında bir geçis özelliği gösterir. Bölgede karasal iklim hakim olup, kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar kuraktır. Yıllık yağış ortalaması yeterli seviyede görülmesine rağmen yağışın büyük bir bölümünün kış aylarında düşmesi yaz aylarında yok denecek kadar az olması tarımsal sulamayı gerekli kılmaktadır. Yerleşim yerleri yakınında ve dere içleri dışında önemli sayılacak bitki örtüsü yoktur. Tarım alanları oldukça genişlik gösterir.

4- Yerleşim
Çardaklı Dumanlı Dağlarının kuzey eteğinde kurulmuştur. Atkaracalar İlçesinin 5 km doğusundadır. E-80 Karayolunun 1400 m güneyi içerisinde Ankara-Zonguldak D.D.Y geçmektedir. Güneyde sıra dağlar şeklinde doğu batı doğrultusunda uzanan Dumanlı Dağları bulunmaktadır. Dumanlı Tepesi 1840 m. yüksekliktedir. Çardaklı önemli bir ulaşım kavşağı içinde bulunmaktadır. Marmara bölgesini dolayısıyla İstanbul’ u Orta ve Doğu Karadeniz bölgesine bağlayan E-80 Uluslar arası Karayolu üzerindedir. Aynı zamanda Ankara – Zonguldak Demir Yolu üzerinde bulunmaktadır. Çardaklı Ovalıktır. Bu nedenle Ova Çardak denilmektedir. İki tane ovası vardır. Birisi Iğdır arkası ovası ve E-80 Karayolunun arasında kalan Çardak Ovası Kasabanın çevresi sulak ve çayırlıktır. 1972 yılında Belediye olmuştur.

5- Ekonomik
Çardaklı halkının geçim kaynaklarının başında tarım ve hayvan yetiştiriciliği gelmektedir. Bitkisel üretimde iklim şartları etki olmakta sınırlı üretim yapabilmektedir. En önemli tarımsal ürünler Buğday, Arpa ve Nohut’ tur. Ayrıca arıcılık faaliyetleri ve seracılık oldukça gelişmiştir. Çardaklı’ da 1 Adet Fırın, 1 Adet Bakkal, 1 Adet Marangoz, 1 Adet Kırathane, 1 Adet ilköğretim ve Ortaöğretim Okulu Bulunmaktadır.
 

Çardaklı Belediyesi

Başvuru Formu

Memur Alım İlanı

Facebook Sayfamız

Ziyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...
Site Yönetimi
Sitemiz ile ilgili görüşlerinizi ziyaret

Okuyucu Yorumları

Üye Girişi

Üye Girişi

Nöbetçi Eczaneler


 
KDS Konsepti | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi